** Ogólne Warunki Wykonania usługi
Zapewnienie właściwej powłoki na elemencie zaczyna się jeszcze przed jego powstaniem!
To nieco przewrotne stwierdzenie ma bardzo praktyczne zastosowanie, które potwierdza się w wielu naszych realizacjach. Dlatego takie kwestie jak rodzaj zastosowanej stali, sposób spawania, wykonanie otworów lub dylatacji jeszcze przed lub w trakcie powstawania konstrukcji znacząco wpływają na późniejszą jakość powłoki powstałej w procesie cynkowania ogniowego.
PODSTAWOWE ZASADY PROJEKTOWANIA DO CYNKOWANIA OGNIOWEGO
- Do cynkowania nadają się wszystkie stale miękkie, niektóre stale niskostopowe i staliwo.
- Podstawą konstrukcyjnego przygotowania elementów do cynkowania jest dbałość o przepływowość wszystkich profili zamkniętych oraz zapewnienie w razie potrzeby otworów technologicznych (zdjęcie po prawej ).
- Nie cynkuje się złącz lutowanych o niskiej temperaturze topienia które mogą ulec zniszczeniu.
- Należy zapewnić dodatkowy luz równy 4X grubości powłoki cynku dla łączników gwintowych.
- Przed cynkowaniem należy usunąć pasek formierski, wszelkie zanieczyszczenia z farb, olejów, zabrudzeń smarnych oraz innych substancji obcych.
- Należy unikać powierzchni zakładkowych, a w przypadku gdy jest to niemożliwe należy postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi odpowietrzania.
- Jeśli jest to możliwe, należy unikać wszelkich elementów ruchomych, które ulegają sklejeniu podczas cynkowania.
- Oprócz otworów odpowietrzających nie mniej istotne są otwory, dzięki którym cynkowane elementy mozna umieścić na linii produkcyjnej.
- Podczas cynkowania ogniowego może dojść do odkształceń cynkowanych elementów, gdyż zanurzane są one w płynnym cynku o temperaturze
ok. 450°C. Podczas nabierania tak wysokiej temperatury przez materiał może dojść do odkształceń powodowanych przez istniejące w elemencie naprężenia powstałe podczas walcowania materiału, wyginania czy spawania.
UNIKANIE MIEJSC, W KTÓRYCH GROMADZI SIĘ KWAS
Powierzchnia stali do cynkowania musi być czysta chemicznie. Dla uzyskania takiej powierzchni konstrukcja musi być wytrawiona w kwasie solnym. Kwas wypełniając małe szczeliny może w nich pozostawać podczas cynkowania, wyciekając i powodując później powstawanie nieestetycznych i szkodliwych uszkodzeń. Najlepszym sposobem pozbycia się problemu jest usunięcie takich miejsc.
- Usztywniając profil poprzez przyspawanie do niego blachy
- Spawając doczołowo tylne powierzchnie ceowników lub dwie dowolne płaskie powierzchnie (osłonięta powierzchnia przekracza 70 cm2), najlepiej jest wywiercić otwór w jednej z blach, umożliwiając odpowietrzenie małej przestrzeni z obszaru spawów
- Przy profilach zamkniętych należy pamiętać, aby każdy z nich posiadał odprowadzenie cieczy. Można rozważyć też kierunkowość otworów odprowadzających. Unika się w ten sposób manipulacji i obracania elementu cynkowanego. Wycięcia w kształcie litery V stanowią dobrą alternatywę otworów wierconych
WPŁYW KRZEMU I WĘGLA NA POWŁOKĘ CYNKOWĄ
Jakość uzyskiwanych powłok w procesie cynkowania ogniowego, tj. gładkość, grubość, połysk przyczepność jest uzależniona od składu chemicznego stali.
Tak w praktyce jak i zgodnie z normą ISO PN EN 1461 podstawowym zadaniem powłoki cynkowej jest ochrona przed korozją zatem mimo naszych starań także i w tym względzie cechy estetyczne i dekoracyjne mają charakter drugorzędny.
Największy wpływ na w/w cechy powłok ma procentowa zawartość węgla i krzemu w stali, która nie powinna przekroczyć łącznie 0,5 %. Krzem wpływa na przyspieszenie reakcji żelaza z cynkiem (tzw. twardy cynk) i wówczas powłoka cynkowa staje się bardzo krucha, mniej przyczepna, nierównomierna, chropowata i matowo-szara. Efekty te obserwuje się zwłaszcza przy zawartości krzemu od 0,03% do 0,12% oraz powyżej 0,3%. Dlatego też zaleca się cynkowanie stali zawierającej krzem poniżej 0,03% lub w przedziale 0,15% – 0,25%.
W przypadku kwestii spornych firma PIXEL s.c. odpowiada jedynie za usługę cynkowania ogniowego i lakierowania proszkowego do wysokości wystawionej faktury danego zlecenia.
*w oparciu o dane PTC oraz Polimex Mostostal S.A.